Možná vám to přijde jako úplně zbytečná rada, protože je to přeci jasné. Nikdo přeci nevěří třídícímu automatu na 100 %. A nebo ano?
Ano, někteří lidé automatům bezmezně věří, jinak si to vysvětlit neumím. Netuším, co si lidé přesně o automatickém antispamu myslí, ale jisté je, že neustále narážím na to, že prostě složku Nevyžádané nekontrolují. Stále ve svém okolím narážím na podobný rozhovor:
A: nic mi od tebe nepřišlo.
B: a koukal jsi do Spamu (Nevyžádané pošty)?
A: ne, tam nekoukám
Já osobně mám ve spamu okolo 40 mailů denně a složku každé ráno během 30 vteřin prolétnu, jestli v ní není něco, co spam není. A měsíčně tam v průměru najdu nižší jednotky e-mailů, které nevyžádané nejsou. Jasně, 30 vteřin denně jsou asi 3 hodiny za rok, kdybyste to dělali opravdu každý den. A ty tři hodiny se určitě dají využít lépe, než pročítáním spamu. Na druhou stranu, pokud ve spamu omylem skončí jedna jediná poptávka na váš produkt nebo službu, pravděpodobně přijdete o více peněz, než stojí vaše tři hodiny, že?
Proč antispam není 100%
Antispam je jen software, který se pokouší na základě obsahu mailu, toho odkud přišel a dalších znaků poznat, jestli je to nevyžádaná pošta nebo není. Pravda, antispamy jsou v dnešní době čím dál lepší a úspěšnost se blíží 100 %, ale problém je v tom, že se 100 % jen blíží. Stejně, jako vám někdy spam neodhalí a ten přijde do normální pošty, se to děje i naopak a nedá se s tím nic dělat.
Zjednodušeně řečeno stačí, když do e-mailu dáte nevhodný obrázek, použijete nějaké zvláštní slovo, text bude moc dlouhý nebo moc krátký, bude obsahovat moc odkazů nebo cokoliv jiného a automat se rozhodne, že to vypadá jako nevyžádaný e-mail. Často ale nejde vůbec poznat, proč se rozhodl mail vyhodnotit jako nevyžádaný, e-mail vypadá úplně normálně. Pátrat po tom, proč e-mail ve spamu skončil je ztráta času, prostě je to fakt, se kterým nic nenaděláte.
Teoreticky by mělo stačit chybně označený e-mail označit jako vyžádaný, případně si odesilatele přidat do adresáře. Nicméně ještě hodně dlouho bude platit to, že do složky Nevyžádané je prostě třeba se jednou za čas podívat. Jak často je na vás, ale u firemní schránky, kde jde o peníze, bych doporučoval dělat to denně.
Znám, často tam něco skončí. Docela by mě zajímalo jak k tomu že je pošta junk thunderbird přijde. Nějaký info v logu jak a co bodoval.