Obsah článku
Problémem většiny firem a živnostníků je ten, že webu vůbec nerozumí a svěří firemní web prvnímu člověku, který o sobě tvrdí, že tomu rozumí. A jak to může dopadnout?
Dostal jsem se k jednomu webu nejmenované soukromé školky, kde úřadovala paní, co si o sobě myslela, že je webmaster. Web běžel na WordPressu a už na první pohled byl divný. I když je design věcí subjektivního názoru, po přihlášení do administrace se mé obavy potvrdily:
Zákaz indexace vyhledávači
První věc, která mě praštila do očí, bylo to, že web měl zakázán přístup pro roboty vyhledávačů. Co to znamená? Že web byl nenalezitelný na Seznamu i v Google, prostě pro vyhledávače neexistoval. Člověk, který tohle u webu udělá musí být buď neskutečný amatér a nebo v tom musí být záměr klienta poškodit. Ani jedna varianta není nic moc.
Protože šlo o web, který prezentuje školku a lidé za ní platí, jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že majitelka díky diletantství „webmasterky“ přišla o peníze.
Vlastní zpackaná šablona
Autorka designu webu asi usoudila, že tisíce a tisíce hotových šablon zdarma či za nepatrný peníz jsou pro web školky nedostatečné a vyrobila šablonu vlastní. Samozřejmě, že neměla tušení o tom, jak věci fungují, takže v šabloně například vůbec nebyl aktuální název (title) a popis (description) stránky, ale všechny stránky měly tento text stejný, protože ho napsala přímo do šablony.
To je samozřejmě obrovská chyba z pohledu optimalizace pro vyhledávače, ale s ohledem na předchozí odstavce to v tomto případě bylo jedno, protože vyhledávače web neznaly.
Zakázané aktualizace systému
Paní správkyně webu objevila plugin, který umí zakázat aktualizace šablon i celého WordPressu. Co ji k instalaci vedlo, jsem se nikdy nedozvěděl, ale výsledkem bylo to, že celý WordPress byl asi tři roky neaktualizovaný a jen nějaký zázrakem nebyl také hacknutý a nepáchal další škody jeho návštěvníkům.
Žádné zálohy, žádné zabezpečení
WordPress je skvělý systém, ale po jeho instalaci je prakticky bezpodmínečnou nutností nainstalovat pár základních puginů, které podstatně zvýší bezpečnost webu. Nic takového nainstalováno samozřejmě nebylo a chyběl i nějaký plugin na zálohování webu pro případ havárie. Pokud by amatérská správkyně webu něco pokazila a třeba omylem smazala databázi, web by nikdo nikdy nedokázal obnovit.
Závěr
Nesvěřujte firemní web prvnímu člověku, který se nabídne. Vyžádejte si reference, všímejte si toho, zda má zkušenosti, jestli se webem živí. Maminka na mateřské dokáže nainstalovat WordPress, ale nedokáže se o něj s velkou pravděpodobností starat na profesionální úrovni. Pár ušetřených stokorun za konzultaci a profesionální správu se může hodně prodražit, když vám amatér na webu vyrobí průšvih, který odradí zákazníky.
Může být na takové „webmasterce“ vyžadovaná vzniklá škoda?
Těžko říct, já si myslím, že s určitým úsilím ano. Ale znáte to, tyhle kšefty vznikají stylem „hele, já ti ten web udělám, přece za to nebudeš platit nějaké firmě“ a pak to takhle dopadá.
Spíš ne. Výkon odpovídal ceně.