Pokud přemýšlíte, jak udělat firemní stránky co nejjednodušeji, za rozumné peníze a přívětivě pro návštěvníky i obsluhu webu, přečtěte si pár slov o CMS WordPress.

Web pro malou firmu či živnostníka rozhodně není třeba programovat na zelené louce, dokonce bych řekl, že je to špatná cesta, přesně v duchu onoho známého „sice je to delší, ale za to horší cesta“. Tak nějak to dopadne i s vaším webem, pokud budete vymýšlet znovu kolo.

CMS znamená content management system,  česky tedy systém pro správu obsahu. V dnešní době už prakticky každý web nějaké to CMS má, protože běžný člověk nechce znát HTML, CSS a další věci, které potřebujete pro tvorbu webu v jeho nejsurovější podobě. Jinými slovy, dnes nepotřebujete být programátor, abyste dokázali udělat web.

WordPress je systém vyvíjený komunitou vývojářů z celého světa a to pod licencí GNU GPL, což znamená, že je k dispozici zdarma i pro komerční použití. Podle celosvětových statistik pohání WordPress zhruba 25 % všech webů na světě!

Témata

Pro WordPress existují tisíce hotových témat nebo-li vzhledů, takže minimálně pro začátek nepotřebujete grafika a vzhled si prostě vyberete z katalogu a to opět zdarma. Existují pak i placená témata, která vyrábějí profesionální týmy a která nabízí kromě profi vzhledu i mnoho dalších vylepšení a usnadnění práce. Ceny témat se pohybují od jednotek dolarů a většinou nejsou dražší než sto dolarů. I to nejdražší téma vás vyjde levněji, než výroba vlastního designu a většinou obsahují takové možnosti přizpůsobení, že nikdo nepozná, že nejde o design na míru. Mezi nejoblíbenější katalog placených témat patří například ThemeForest. Já osobně doporučuji použít skvělou šablonu Divi. Přečtěte si proč je jediná, kterou potřebujete kupovat.

Rozšíření

Kromě vzhledu můžete základní WordPress měnit i pokud jde o jeho funkčnost. Pomocí rozšíření nebo-li pluginů přidáte prakticky jakoukoliv funkčnost, která vás napadne. Je totiž velmi pravděpodobné, že už stejný problém řešil a vyřešil někdo před vámi. Pluginů je k dispozici několik desítek tisíc zdarma a opět se další tisíce dají koupit.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Na ty nejčastější funkce existuje většinou více rozšíření od různých autorů. Pokud si nemůžete vybrat, doporučuji orientovat se podle hodnocení uživatelů a podle počtu stažení. Pokud má nějaký plugin desetitisíce stažení a alespoň 4 hvězdičky, máte prakticky jistotu, že je kvalitní a že dělá to, co má.

U placených pluginů doporučuji pozorně přečíst jeho popis a licenční podmínky, abyste po nákupu nebyli nepříjemně překvapeni. Nicméně většina slušných výrobců nabízí vrácení peněz, pokud nebude plugin dělat to, co jste si představovali.

Instalace

Každý slušný webhosting vám WordPress nainstaluje a nastaví. Často je instalace otázkou kliknutí na tlačítko v administraci webhostingu- mrkněte třeba na WordPress hosting u vas-hosting.cz. Pokud by vám náhodou váš dodavatel dělal s instalací problémy, je na místě porozhlédnout se po novém, protože WordPress je dnes prakticky standardem.

Pokud ho chcete z nějakého důvodu instalovat sami, začněte stažením z oficiálního webu.

Rizika

Největším rizikem pro web na WordPressu je jeho majitel. Pokud ho nainstalujete a dál se o něj nebudete starat, zaděláváte si na problémy. Jako každý software i WordPress časem zastarává, objevují se v něm chyby a je třeba ho aktualizovat. Stejně tak se objevují nové verze šablon a rozšíření a i je musíte pravidelně aktualizovat.

Pokud se o WordPress nebudete starat, dříve nebo později ho někdo napadne a začne škodit vám i návštěvníkům webu. A věřte mi, že o takovou zkušenost opravdu nestojíte.

Související články: