Proč je zbytečné používat v adrese www a na co při jeho nepoužívání nesmíte zapomenout?

Používání www v adrese webu vzniklo v internetovém pravěku, kdy bylo třeba odlišit typ obsahu, který na adrese je – www (World Wide Web) značilo web a třeba ftp.domena.cz zase ftp server. Postupem času jsme ale začali považovat za naprosto přirozené, že na adrese www.tomaskrause.cz a tomaskrause.cz očekáváme web a nikoliv ftp nebo ještě něco jiného. Psát před každou adresu www je tedy v podstatě nadbytečné.

Na co při vynechání www nezapomenout

Je bezpodmínečně nutné, aby adresa s přidaným www byla přesměrována na adresu bez www (www.tomaskrause.cz musí přesměrovat na tomaskrause.cz). Proč je myslím zřejmé – existuje nemalé procento lidí, kteří vám před adresu nacpou www i když to nikde takto psát nebudete a tyto lidi potřebujete také obsloužit a ne jim ukázat chybu. Schválně si zkuste napsat do prohlížeče  www.tomaskrause.cz – nepoznáte, že adresa vlastně neexistuje.

Pokud z nějakého důvodu trváte na uvádění www, musí pochopitelně přesměrování fungovat i opačně – existují i lidé, kteří se s psaním www nechtějí zdržovat a i ty musíte správně obsloužit.

Je s podivem, kolik webů bez zadání www vrátí chybu a v klidu tak přijde o zákazníka. Nebo si myslíte, že běžný uživatel bude přemýšlet, jak chybu opravit? Nebude, když konkurence je na jeden klik daleko.

TIP Už jste viděli, co dokáže asi nejlepší WordPress šablona Divi?Podívejte se na video.
A nyní se slevou 20 %, protože ET slaví 11. narozeniny

Kdy www raději použít

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete použít pro svůj web některou z „exotických“ domén, které v posledních letech vznikají jako houby po dešti, použijte u nich www. Většina lidí nepochopí, že nejlepsi.shop nebo levne.taxi jsou adresy webů. V případě www.nejlepsi.shop či www.levne.taxi je ta šance vyšší. Byť já osobně používání podobných domén vůbec nedoporučuji, protože si s nimi zaděláte akorát na problémy a lidé vám k nim budou na konec dopisovat .cz . Nic nenahradí klasiku .CZ, případně .COM a pokud chcete s webem experimentovat, najděte si jinou jeho část, ne adresu.

Doporučení

Pokud používáte adresu s www, nemá žádný smysl www rušit, protože pro vyhledávače vlastně uděláte nový web (nová adresa) a i když vše správně přesměrujete, můžete si krátkodobě uškodit a je to zbytečné. Pokud se chcete www zbavit, spojte to třeba s přechodem na https, protože u něj budete také muset řešit přesměrování a na rozdíl od pouhého zrušení www má přechod na https pro váš web kladný přínos.

Související články: