Proč je zbytečné používat v adrese www a na co při jeho nepoužívání nesmíte zapomenout?

Používání www v adrese webu vzniklo v internetovém pravěku, kdy bylo třeba odlišit typ obsahu, který na adrese je – www (World Wide Web) značilo web a třeba ftp.domena.cz zase ftp server. Postupem času jsme ale začali považovat za naprosto přirozené, že na adrese www.tomaskrause.cz a tomaskrause.cz očekáváme web a nikoliv ftp nebo ještě něco jiného. Psát před každou adresu www je tedy v podstatě nadbytečné.

Na co při vynechání www nezapomenout

Je bezpodmínečně nutné, aby adresa s přidaným www byla přesměrována na adresu bez www (www.tomaskrause.cz musí přesměrovat na tomaskrause.cz). Proč je myslím zřejmé – existuje nemalé procento lidí, kteří vám před adresu nacpou www i když to nikde takto psát nebudete a tyto lidi potřebujete také obsloužit a ne jim ukázat chybu. Schválně si zkuste napsat do prohlížeče  www.tomaskrause.cz – nepoznáte, že adresa vlastně neexistuje.

Pokud z nějakého důvodu trváte na uvádění www, musí pochopitelně přesměrování fungovat i opačně – existují i lidé, kteří se s psaním www nechtějí zdržovat a i ty musíte správně obsloužit.

Je s podivem, kolik webů bez zadání www vrátí chybu a v klidu tak přijde o zákazníka. Nebo si myslíte, že běžný uživatel bude přemýšlet, jak chybu opravit? Nebude, když konkurence je na jeden klik daleko.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Kdy www raději použít

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete použít pro svůj web některou z „exotických“ domén, které v posledních letech vznikají jako houby po dešti, použijte u nich www. Většina lidí nepochopí, že nejlepsi.shop nebo levne.taxi jsou adresy webů. V případě www.nejlepsi.shop či www.levne.taxi je ta šance vyšší. Byť já osobně používání podobných domén vůbec nedoporučuji, protože si s nimi zaděláte akorát na problémy a lidé vám k nim budou na konec dopisovat .cz . Nic nenahradí klasiku .CZ, případně .COM a pokud chcete s webem experimentovat, najděte si jinou jeho část, ne adresu.

Doporučení

Pokud používáte adresu s www, nemá žádný smysl www rušit, protože pro vyhledávače vlastně uděláte nový web (nová adresa) a i když vše správně přesměrujete, můžete si krátkodobě uškodit a je to zbytečné. Pokud se chcete www zbavit, spojte to třeba s přechodem na https, protože u něj budete také muset řešit přesměrování a na rozdíl od pouhého zrušení www má přechod na https pro váš web kladný přínos.

Související články: