Adresa internetových stránek nebo-li doména je něco jako adresa obchodu a jeho výloha ve skutečném světě. Jak vybrat doménu a neudělat chybu hned na začátku?

Jak vybrat doménu

Jak již bylo řečeno, adresa webu je něco jako dobrá adresa v reálném světě. Obchod na periférii mezi polorozpadlými domy, kam navíc nikdo nechodí, fungovat nebude. A stejné je to s doménou pro váš web.

Vlastní doména je dnes nutnost

Zapomeňte na služby poskytující stránky zdarma na adresách jako např. pekarstviberoun.strankyzdarma.cz. Taková adresa má do prestižní daleko asi stejně, jako když si vedle nablýskaného obchodu na hlavní třídě postavíte ušmudlaný stánek s nepříjemným prodavačem. Nechcete se přeci prezentovat jako šmudla, který nemá pár stokorun ročně na vlastní doménu a hezký web.

CZ, COM, NET, EU?

Koncovka CZ je naprostá nutnost a v 90 % případů nedává smysl použit koncovku jinou. Naopak vypadá směšně, když má malý živnostník doménu COM a přitom je CZ varianta volná. Zapomeňte na „cool“ domény typu .beer, .pub, .bike a pod.

Kdy lze použít jinou doménu než CZ

Pokud cílíte na globální trhy a ne na ten český, tak sáhněte po doméně COM nebo EU. Nebo po obou a přidejte i národní domény států, na které míříte – např. DE pro Německo a podobně. Pokud jste malá firma či živnostník zaměřený na vaše město a okolí, zapomeňte na jiné domény a registrujte CZ.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Pokud už je CZ varianta zvolené domény zabraná, dobře si rozmyslete, jestli má smysl registrovat stejné slovo třeba v doméně COM nebo EU a jestli si vás zákazníci nebudou s firmou na doméně CZ plést. V takovém případě je lepší vymyslet něco jiného a zůstat u domény CZ.

Časté chyby při volbě domény

Podnikatel touží po jasné a krátké doméně, např. je truhlář a protože není volná doména truhlar.cz, udělá si doménu truhlar.name. Kde je problém? Tato doména je určena pro osobní stránky, jak už plyne z onoho NAME. Navíc se špatně diktuje do telefonu, běžný uživatel ji nechápe a bude se snažit k ní dopisovat i CZ. V neposlední řadě s ní může mít problém náš Seznam.cz, který má přeci jen raději domény CZ, byť ty ostatní prochází do jisté míry také. Nemá ale smysl riskovat, že vás zákazníci na Seznamu nenajdou kvůli špatně zvolené doméně.

Je daleko lepší přidat k činnosti jméno nebo místo – truhlarvanek.cz nebo truhlarberoun.cz, protože tak jasně dáváte najevo kdo ten truhlář je, případně kde působí.  V těchto případech, kdy se doména skládá z více slov, doporučuji registrovat i variantu s pomlčkou – truhlar-beroun.cz. V nastavení webu pak zařídíte to, aby obě varianty vedly na jeden stejný obsah.

Související články: