Překvapuje mě a zároveň někdy i vytáčí to, kolik obchodů a obchůdku v dnešní době nepřijímá platební karty. Přitom není problém, aby karty přijímal i ten nejmenší obchůdek na vesnici, neplatil měsíční poplatky a jeho majitele to tím pádem nijak neruinovalo.

Dnešní recenze se nebude věnovat úplně webu a tipům pro jeho provoz, ale i tak tu souvislost je. Česko je e-shopová velmoc a taky jsme mistři ve využívání osobního odběru. Platbu kartou dnes umí i ten nejmenší e-shop díky platebním branám a jejich jednoduché implementaci, ale když dorazíte k osobnímu odběru, může nastat problém. Spousty majitelů obchodů a obchůdků má z minulosti v paměti zafixováno, že terminál pro příjem karet stojí tisíce a že další minimálně stovky korun je měsíční paušál. Jenže to už dneska neplatí.

Platební terminál za pár stovek a bez paušálu

Startupů, které se snaží tento problém řešit, existuje více a platební terminál bez paušálu už dnes není problém. Já jsem se rozhodl pro SumUp. A když říkám rozhodl, tak ne proto, abych mohl psát recenzi, ale proto, že jsem chtěl vyřešit příjem karet pro manželku, která je kondiční trenérkou a klientky se jí často ptaly, jestli mohou na jejích lekcích platit kartou. Hledal jsem proto řešení bez měsíčního paušálu a s rozumným procentem z transakce a to plní SumUp na jedničku.

Jaký SumUP terminál vybrat

SumUp nabízí dvě varianty terminálu – SumUp Air a SumUp 3G.

SumUp Air

Varianta Air potřebuje ke své funkci chytrý mobilní telefon, který se s terminálem spojí přes bluetooth. Telefon obstarává zadávání údajů pro platbu a internetové připojení. Výhodou je pak příjemná cena 1 549 Kč bez DPH a velmi malé rozměry. Nevýhodou může být pro někoho nutnost mít smartphone. Pokud podnikáte sami na sebe a nepotřebujete nikomu terminál půjčovat nebo ho někde nechávat, vystačíte s touto variantou.

SumUp 3G

Varianta SumUp 3G je „všechno v jednom“, nepotřebujete k ní mobilní telefon. Zajímavé je, že má integrovanou datovou SIM, za kterou už nikdy nic neplatíte. Tato varianta stojí 2 599 Kč bez DPH. Výhodou je, že máte plnohodnotný terminál, který k provozu nepotřebuje nic jiného. Můžete ho nechat v prodejně, dát zaměstnancům a pod. Proti variantě Air je výrazně dražší a také větší.

Náklady na příjem platebních karet

Za velikou výhodu považuji nulové měsíční poplatky. Je úplně jedno, že měsíčně přijmete pár plateb nebo dokonce žádnou. Jediné vaše náklady jsou:

  1. jednorázová platba za pořízení terminálu 1549 Kč nebo 2 599 Kč bez DPH
  2. 1,9 % za každé transakce (z platby 100 Kč zaplatíte 1,9 Kč)

Jak terminál SumUp objednat

SumUp má během roku nejrůznější slevové akce, kdy se terminál ve verzi Air dá pořídit okolo 500 Kč. Vy ale nemusíte žádnou akci nebo slevový kupon hledat, protože přes tento můj odkaz dostanete slevu až  1 500 Kč.

 

Objednat terminál SumUp

Na webu SumUp se jednoduše zaregistrujete, vyberete variantu terminálu, objednáte, zaplatíte kartou a za pár dní máte funkční terminál doma. V mém případě jsem objednával v sobotu a balíček přišel hned v úterý (a to nešel z Česka!).

Zásilka obsahuje krabičku s terminálem, ve které najdete ještě nabíjecí kabel (microUSB), návod a sadu samolepek se symboly karet, které od teď ve svém obchodě přijímáte. Terminál umí samozřejmě bezkontaktní platby, takže si poradíte i s dnes tolik populárním ApplePay i GooglePay.

Jak funguje placení v praxi

K modelu Air si musíte nejprve v AppStore nebo GooglePlay stáhnout do svého telefonu aplikaci SumUp, ve které budete zadávat hlavně platby, tj. kolik chcete od zákazníka peněz. Telefon propojíte s terminálem přes bluetooth. Zprovoznění terminálu je snadné a zvládne ho i laik – moje žena ho měla funkční bez mé pomoci za tři minuty 🙂

Když vám zákazníka platí, naťukáte do aplikace v mobilu požadovanou částku, ta se objeví na displayi terminálu, zákazník přiloží kartu nebo telefon a je zaplaceno. Pokud platba vyžaduje zadání PIN, zadá ho zákazník na klávesnici terminálu. Zjednodušeně řešeno je telefon zařízení pro vás (obsluha) a terminál SumUp pro zákazníka.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Pokud chcete, můžete zákazníkovi poslat přímo z aplikace potvrzení o platbě na jeho e-mail nebo SMS. Jde ale skutečně jen o potvrzení, nikoliv daňový doklad, ten musíte případně vystavit jinak. Na bankovním výpise zákazníka se pak objeví transakce pod názvem, jaký uvedete v nastavení na webu, např. „Občerstvení Pepa Novák“. Support SumUp sám aktivně radí nastavit tam něco víc než jen vaše jméno a příjmení, protože podle něj si zákazník nemusí vybavit, co a kde platil.

Podporované způsoby platby kartou

  • bezkontaktně (přiložením karty)
  • kontaktně, tj. zasunutí karty s čipem do terminálu
  • platba mobilem (ApplePay, GooglePay)

Nezaplatíte kartou bez čipu, která má jen magnetický proužek. Takovou kartu má ovšem dnes už málokdo. V našich končinách je podstatné to, že terminál přijme karty Visa a Mastercard, nic jiného reálně nepotřebujete.

Výběr peněz

Asi vás bude zajímat, jak se dostanete ke svým penězům, které vám klienti kartami zaplatili. I tohle je snadné. Ve svém účtu na webu SumUp si nastavíte číslo bankovního účtu a hlavně to, jak často chcete peníze na účet zasílat. Na výběr máte denně, týdně (určíte si konkrétní den v týdnu) a nebo měsíčně. Pokud máte pár plateb měsíčně, je podle mě ideální týdenní cyklus – každý den je to zbytečné, ale zase není třeba nechat své peníze měsíc ležet u SumUp.

Závěr

Myslím, že jednodušeji a hlavně levněji už přijímat karty nejde. Pokud se vám finančně nevyplatí řešení od českých bank, protože očekáváte pár plateb kartou měsíčně a chcete tím pádem platební terminál bez poplatků, je SumUp jednoznačně skvělá šance, jak platby kartou umožnit. Myslete na to, že podle nejrůznějších studií lidé utrácejí kartou více peněz a nepřijímat karty je konkurenční nevýhoda. Určitě nebudu sám, kdo se často obchodům či restauracím bez akceptace karet vyhýbá a jde raději ke konkurenci.

Pro koho se SumUp nehodí? Pro obory, kde je velmi nízká marže a 1,9 % by vám výrazně ukusovalo ze zisku.

Pokud máte k terminálu SumUp jakýkoliv dotaz, použijte komentáře pod článkem. Pokud budu vědět, odpovím.

Objednat terminál SumUp

Související články: