Zprovoznění vlastního webu začíná registrací vhodné domény, na které vás zákazníci najdou. Kde a jak zaregistrovat doménu vhodnou pro vaše podnikání?

Jak zaregistrovat doménu – kde a za kolik

Všechny české domény, tj. ty s koncovkou .CZ spravuje a přiděluje sdružení CZ.NIC. Doménu si nemůžete objednat přímo u něj, ale u některého z akreditovaných registrátorů. Těch je na trhu něco přes čtyřicet a navzájem si konkurují cenou a službami s registrací spojenými.

Cena domény .CZ

Velkoobchodní cena domény je 145 Kč bez DPH na jeden rok. Ano, doménu je třeba platit každý rok, pokud ji nezaplatíte, může si ji následně registrovat někdo jiný. K této ceně si jednotliví registrátoři připočítávají svůj zisk. Najdou se ale i tací, kteří prodávají bez zisku a doufají, že prodají zákazníkovi další služby. U většiny registrátorů pořídíte českou doménu okolo 180 Kč bez DPH na jeden rok (okolo 220 Kč vč. DPH). Jak vidíte, cena je to v podstatě směšná, takže na volbě registrátora až tak nezáleží. Doporučuji ale vybrat některou z velkých firem jako jsou například:

Většina z nich vám k doméně nabídne i webhosting, to znamená místo pro provoz webu. Využívání webhostingu ale není podmínkou registrace domény. Není problém doménu registrovat u jednoho registrátora a hosting si udělat u jiného. Samozřejmě, že mít vše „pod jednou střechou“ má své výhody, zejména pro laika.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Registrátora lze i změnit. Podobně, jako můžete změnit svého operátora, změníte i registrátora domény. Změna registrátora nemá žádný vliv na fungování webu. Pokud si na začátku zvolíte solidního registrátora, není moc důvodů ho později měnit.

Jak zaregistrovat doménu

Postup registrace se u jednotlivých registrátorů může lišit, ale vždy je maximálně intuitivní a zvládne ho každý. A pokud ne, pomůže vám podpora a nebo můžete zkusit jiného s lepším postupem registrace. Obecně platí, že v prvním kroku si ověříte, že vámi zvolená doména je volná, pokud není, musíte vybrat jinou. Pak už jen vyplníte údaje o sobě, resp. o majiteli domény (osoba nebo firma) a vyberete způsob platby. Pokud zaplatíte kartou,  je doména vaše během pár minut. TIP: chcete karty umět i přijímat? Čtěte recenzi terminálu SumUP.

Registrací domény nevzniknou žádné stránky, žádné e-maily. Registrací získáte pouze právo doménu využívat, ale k fungujícímu webu ještě několik kroků chybí. Na ty se podíváme zase příště.

Související články: