Už několik let čtu různé články na téma používání iPadu místo stolního počítače nebo notebooku. Rozhodl jsem se vyzkoušet to na (skoro) vlastní kůži.

Manželce pomalu dosluhuje 11 let starý MacBook Pro a tak jsem se rozhodl na ní otestovat, jestli se obejde bez plnohodnotného počítače a vystačí si s iPadem. Podotýkám, že se neživí prací s počítačem, je kondiční trenér. Její potřeba je e-mail, prohlížeč, čtení a úprava dokumentů, video, hudba. Nic víc nás na začátku nenapadlo, ale třeba to není všechno 🙂

Důvody pro nahrazení počítače iPadem

  1. Ekonomický důvod: zvolená konfigurace vychází podstatně levněji, než kupovat počítač. A počítačem myslím něco od Applu. Nechci doma nic od Microsoftu a už vůbec ne plastový Acer za 7 000 Kč, můžete si o tom myslet co chcete, ale berte to jako fakt 🙂
  2. Jednoduchá správa zařízení: nechci řešit bezpečnostní díry, viry a podobné potíže. Naopak chci těžit z jednotného ekosystému v domácnosti.

Konfigurace nahrazující počítač

iPad v této konfiguraci mi přijde pro běžné používání dostatečný. Váhal jsem nad o dost levnější verzí s 32 GB paměti, ale nakonec jsem si řekl, že u toho se šetřit nevyplácí. Asi bych časem litoval. Dražší iPady Air nebo dokonce Pro mi přijdou pro tento účel zbytečné a jejich cena už zase není tak daleko od MacBooku, takže pokud by se ukázala potřeba lepšího iPadu, dává mi spíše smysl koupit MacBook.

Hodně jsem rozmýšlel, zda kupovat klávesnici a k ní pak myš, protože bez něčeho jako myš se podle mě žena neobejde. Psát na klávesnici a pro každou akci na tabletu sahat na obrazovku prstem mi nepřijde pohodlné. Nikdy neměla externí myš, je zvyklá na touchpad, takže volba byla celkem jasná. Našel jsem i levnější řešení, ale Dux Ducis mi přišlo na vyšší úrovni. U ceny je třeba si uvědomit, že o moc níž se nedostanete ani nákupem levné klávesnice, rozumného pouzdra a myši. Dux Ducis je vše v jednom (klávesnice je na megnetu a dá se od tabletu „utrhnout“).

Pouzdro-klávesnice Dux Ducis

Zvolená klávesnice Dux Ducis je vše v jednom – pouzdro, klávesnice, touchpad a stojánek. Působí bytelným dojmem, není to plastová hračka. Samotná klávesnice jde od pouzdra oddělit a můžete si tak dát „monitor“ dál od ní. Když je vše spojené, tvoří to jeden celek a iPad je zaklopen uvnitř. Pouzdro obsahuje ty správné magnety (?), takže iPad po zaklopení okamžitě usne.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Z výše uvedeného je asi jasné, že klávesnice je s iPadem spojena bezdrátově pomocí bluetooth. Dobijí se pomocí dodaného USB-C kabelu a udávána je výdrž 100 hodin. Pouzdro obsahuje i místo pro pero, ale to nemáme, přijde mi to pro běžné používání zbytečné. Funkci stojánku zajišťuje „skladačka“ na zadní straně pouzdra, která se fixuje do dvou poloh  magnetem – iPad by tedy neměl padat.

Touchpad mi po prvních pár pokusech přijde solidní, kurzor se jím ovládá v pohodě, umí i gesta. Příjemné je i to, že klávesnice se s iPadem spojila okamžitě a vše hned fungovalo, žádné ladění a dvě hodiny pokusů a omylů.

Jediná drobná chybka je, že na klávesnici nejsou vyznačené české znaky (e-shop na to upozorňuje). Asi to vyřeším nějakými přelepkami. Klávesnice ale píše česky bez problémů.

Tento článek není dokončen, průběžně doplňuji postřehy tak, jak na ně přicházíme. Sledujte můj Twiter.

Pokud máte nějaké dotazy k iPadu či klávesnici, využijte komentáře pod článkem. Pokusím se odpovědět na vše.

Související články: