Jako všechno na internetu, můžete mít i eshop zadarmo. Poradím vám jak založit eshop zdarma, ale i proč v tomto případě řešení zdarma moc nedoporučuji.

U eshopu platí více než jinde ono okřídlené „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Pokud vás má e-shop živit a být hlavním zdrojem příjmů, není moc chytré sáhnout po řešení zdarma. Byť výjimky se najdou.

Jak založit eshop zdarma

Pokud se rozhodnete provozovat internetový obchod, máte na výběr tři možnosti:

  1. řešení zdarma
  2. pronajímané řešení
  3. výroba e-shopu na míru

Eshop zdarma

Problém řešení zdarma je ten, že jde obvykle o systémy, které nejsou vyvíjené v Česku a tudíž nepočítají s českými specialitami, jako je třeba platba dobírkou nebo osobní odběry. Tyto věci je pak třeba doprogramovávat či dokupovat formou rozšíření a řešení zdarma se pak stává docela drahým. Jinými slovy, můžete mít řešení zdarma, ale nebude to skoro nic umět a ještě bude používání trochu skřípat. Pokud to chcete zkusit, doporučuji začít třeba s WooComerce, pro který najdete i u nás dost šikovných lidí, kteří lecos přiohnou a doprogramují.

Eshop jako služba za měsíční poplatek

Pronajímané řešení je zlatá střední cesta. Výrobce e-shopu své řešení pronajímá tisícům zákazníků za měsíční poplatek. Za pár stokorun tak můžete mít odladěný e-shop odpovídající českým podmínkám, který se navíc stále vyvíjí a vy máte nejnovější funkce ihned k dispozici. Navíc šetříte za webhosting, protože ten je součástí řešení. Vy tak platíte kromě eshopu už jen roční poplatek za doménu. Pokud se chcete vydat touto cestou, mohu doporučit třeba Shoptet, který má dostačující tarif za 490 Kč/měsíc, ale můžete ho mít i zdarma, viz dále. Další variantou je systém Eshop-rychle.cz, který stojí 290 Kč měsíčně. Oba systémy mají zkušební období zdarma.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

TIP: pokud potřebujete své zákazníky rezervovat před web, přečtěte si recenzi na Reservanto – umí to za pár korun a vy ušetříte za programátora, podobně jako u eshopu za měsíční poplatek.

Eshop na míru

Výroba e-shopu na míru má smysl jen u opravdu velkých obchodů, protože náklady se počítají minimálně ve statisících korun a pro začínající firmu nedává vývoj vlastního řešení žádný smysl. Vždy je lepší začít levnější variantou a pokud se vám bude dařit a instantní řešení přestane stačit, vždy můžete přejít na vlastní řešení na míru.

Vyhněte se jakýmkoliv nabídkám typu „známý mého známého ti to naprogramuje za 20 000 Kč„. Když ty peníze vyhodíte oknem, bude to podobně smysluplná investice.

  1. Nejde naprogramovat funkční shop za 20 tisíc (ani za 40 ani za 50)
  2. Jednotlivec, který po večerech programuje, vás dříve či později vyšplouchne (nebude mít čas, přestane ho to bavit, odjede na rok do Ameriky a pod.)

Shoptet zdarma

TIP: Shoptet vám dá 30 dní na vyzkoušení a do 10 položek v obchodě je zdarma na vždy.

Související články: