Aby vaše firemní stránky byly na internetu vidět, potřebujete prostor na serveru, který je návštěvníkům zobrazí. Anglicky se službě říká webhosting. Poskytovatelů existují stovky a na místě je tak otázka jak vybrat webhosting správně.

V dobách před nějakými 10 lety se za obyčejný webhosting platily stokoruny měsíčně a v ještě dávnějších dobách internetu to byly klidně tisícovky měsíčně. Dnes už je situace zcela jiná a běžný webhosting dostačující pro 99 % webů pořídíte za desetikoruny měsíčně. Cena webhostingu už tedy opravdu není překážkou pro to mít vlastní web.

Jak vybrat webhosting?

Odpověď na tuto otázku vás možná překvapí – nějaké složité vybírání je akorát ztráta času. Dejte na doporučení někoho, kdo se v problematice vyzná nebo má s nějakým poskytovatelem pozitivní zkušenost.

Dá se doporučit spíše velká firma, která má vše odladěné a vyzkoušené na tisících zákazníků a i díky tomu dokáže být levnější při zachování kvality. Na druhou stranu menší poskytovatelé mohou nabídnout individuálnější přístup nebo služby na míru. Výběrem poskytovatele se opravdu nemusíte stresovat, můžete ho kdykoliv v budoucnu vyměnit.

Já osobně mohu s klidným srdcem doporučit firmu Wedos, u které dlouho běžel i tento web, který právě čtete. Asi by vypadalo divně, kdybych doporučoval něco, co sám neznám, že?

U Wedosu můžete mít jednoduchou stránku dokonce zdarma, pokud si u něj zaregistrujete doménu, takže pro vyzkoušení webhostingu nemusíte zaplatit ani korunu. Plnohodnotný web vás samozřejmě také nezruinuje, protože vás bude stát 25 Kč bez DPH měsíčně, resp. 550 Kč za rok. Z pochopitelných důvodů je třeba platit celý rok najednou.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Výhodou Wedosu je i to, že velice často má akce, kdy na první rok nabízí výrazné slevy, takže webhosting pořídíte opravdu levně.

TIP: použijte při objednávce slevový kupon „WN650AAYSP“ a získáte u Wedosu slevu 50 % na první platbu za Webhosting NoLimit!

Dobré reference slýchám třeba i na webhhosting OneBit, který má ceny podobné jako Wedos a lidé si hodně chválí jeho technickou podporu a ochotu. Další dobře hodnocený je třeba i vas-hosting.cz.

V rámci objektivity je třeba napsat i to, že pokud váš web vyroste z běžné firemní prezentace v něco většího, například e-shop a budou ho navštěvovat tisíce lidí denně, tak pochopitelně s výše uvedeným hostingem pravděpodobně nevystačíte a budete se muset porozhlédnout v jiné lize.

Pokud už máte doménu a webhosting, můžete svůj web pustit mezi lidi a začít sledovat jak funguje a co vám přináší.

TIP: pokud chcete mít fakt rychlý web, zapište si zdarma tento seriál tipů a triků na rychlejší web.

Související články: