Běžnému uživateli by se mohlo zdát, že když má své internetové stránky na adrese www.mojefiremnistranka.cz, že doména mojefiremnistranka.cz je jeho a nikdo mu ji nevezme. Realita ale může být jiná.

Komu patří doména?

Libovolnou doménu si může zaregistrovat kdokoliv a to, že se vaše firma nějak jmenuje neznamená, že máte automaticky nárok na stejnojmennou doménu. Ale i když máte na doméně své firemní stránky, nemusí to znamenat, že je doména vaše.

Zejména v začátcích internetu u nás bylo celkem běžné, že poskytovatelé webhostingu či výrobci webů registrovali domény na sebe. Nemuselo jít ani o nějakou snahu klienta poškodit, ale jen o zjednodušení práce. Našli se ovšem i tací, kteří tento postup volili zcela záměrně proto, že klient byl pak připoután k nim a nemohl odejít:

Chcete odejít k jinému poskytovaleti webhostingu? Prosím, ale doména je naše a půjdete bez ní.

Příklad z praxe

Z vlastní praxe znám případ, kdy paní koupila firmu „se vším všudy“, ale na doménu se zapomnělo. Sice ji provozovala, měla kontrolu nad obsahem, ale doména patřila dál původní majitelce. Co by se stalo, kdyby původní majitelka za doménu omylem či schválně nezaplatila? Nová majitelka firmy by přišla o web a jeho znovuzískání by jí stálo nemalé peníze, protože doménu by musela koupit od doménových spekulantů.

Přijít o zavedenou doménu je podobné, jako přijít o obchod na známe adrese, kam za vámi zákazníci chodí roky.

TIP: Láká vás Bitcoin, ale netušíte, která bije? Mrkněte na kurz pro začátečníky, kde se naučíte úplně zdarma vše důležité a pochopíte základy. Kurz Jak začít s Bitcoinem.

Jak si ohlídat vlastnictví domény

Dnes je již situace naštěstí lepší a je to i tím, že veřejnost je poučena. Nicméně i dnes můžete na podobné vykuky narazit a proto doporučuji:

  1. registrovat doménu bez prostředníků sám na sebe
  2. pokud použijete někoho, kdo pro vás dělá web na klíč, ověřte si, komu vaše doména opravdu patří.

Čí je doména si můžete ověřit snadno přímo u správce domény NIC.cz. Na stránce pro hledání domén zadáte doménu a hned vidíte, čí je. Na stránce výsledku pak v řádku Držitel vidíte, že moje doména je opravdu moje nebo že doména seznam.cz patří firmě Seznam.cz, a.s.

Pokud zadáte do hledání svoji doménu a v řádku Držitel nevidíte své jméno ani firmu, je pravděpodobně něco špatně a měli byste to začít řešit.

Související články: